Liga Naţională de handbal masculin

HC Dobrogea Sud, remiză la Bacău. În ultimele două minute nu s-a marcat niciun gol!

244
HC Dobrogea Sud, remiză la Bacău. În ultimele două minute nu s-a marcat niciun gol! - 24505654418914042743625592628444-1634538479.jpg

Echipele CSM Bacău şi HC Dobrogea Sud au terminat la egalitate, scor 25-25 (13-15), partida susţinută la Sala Sporturilor din Bacău, contând pentru etapa a şaptea a Ligii Naţionale de handbal masculin. Deşi lipsită de nu mai puţin de cinci dintre jucătorii de bază - Vasile, Raso (accidentaţi), Vegar, Stankovic şi Buvinic (răciţi) -, formaţia constănţeană ar fi putut totuşi câştiga pe terenul unei echipe care se bate să scape de retrogradare, însă evoluţia din final a lăsat cel puţin de dorit.

Constanţa a început în forţă, a condus cu 3-0 (min. 5), 7-4 (min. 11) şi 9-6 (min. 15), însă, la jumătatea reprizei, Nikolic a fost eliminat cu cartonaş roşu direct pentru un fault la 9 metri. Încă o pierdere grea, însă „delfinii” au încheiat prima parte a meciului în avantaj: 15-13.

După pauză, Ilie a marcat pentru 19-15 (min. 40) şi tot el a făcut 24-22 (min. 50), dar băcăuanii au revenit pe final, când portarul Saldatsenka a apărat patru mingi din situaţie unu contra unu. Trei goluri consecutive, marcate de Rotaru (2) şi Bujor le-au permis gazdelor să treacă în avantaj, 25-24, în minutul 58. Ilie a egalat imediat, 25-25, iar cele două echipe au irosit toate şansele de gol din ultimele două minute.

HC Dobrogea Sud (antrenori Djordje Cirkovic şi George Buricea): Preda, Chilianu - Chikovani 6 goluri, Ilie 6, Nistor 4 (1x7m), Susanu 3, Komogorov 3, Andrei 2, Caba 1, Nikolic, Stănescu, Loghin, Ştefan.

Din păcate, sunt veşti foarte proaste în privinţa lui Leon Raso, care s-a accidentat grav la meciul cu Steaua. Slovenul a suferit o ruptură de ligamente la genunchi şi va fi operat în curând, astfel că va lipsi câteva luni de pe teren.

Ceilalţi jucători indisponibili pentru meciul de la Bacău au şanse mari să revină în lot pentru următoarea partidă. Duminică, 24 octombrie, de la ora 18.00, HC Dobrogea Sud va juca, la Sala Sporturilor, cu CSM Vaslui.