Liga Națională de handbal masculin

HCM Constanța, victorie conturată abia pe final

283
Echipa de handbal masculin HCM Constanța s-a întrebuințat serios în meciul susținut, sâmbătă, în deplasare, împotriva celor de la Dinamo Călărași, contând pentru etapa a 22-a a Ligii Naționale.
Campioana României a fost surprinsă de elanul gazdelor și s-a trezit condusă, în prima repriză, chiar și cu șase goluri, 6-12. La pauză, Dinamo conducea cu 18-14, iar HCM a reluat cursa de urmărire în repriza secundă, reușind să egaleze, la 27, abia în min 47. Constănțenii s-au desprins la două "lungimi" (31-29) în min. 52, iar finalul le-a aparținut, tabela "înghețând" la 35-31 în favoarea campioanei.
Pentru HCM (antrenor, Constanța Ștefan), au marcat Sabău (8), Toma (7), Șimicu, Angelovski, Irimescu, Csepreghi (câte 4), Criciotoiu (2), Novanc și Stavrositu (1).
Alte rezultate ale rundei: HC Odorhei - CSM Satu Mare 37-32, Steaua București - Pandurii Târgu Jiu 21-29, Potaissa Turda - U Cluj 33-27, CS Caraș Severin - CSM Ploiești 26-23, U Bucovina Suceava - Poli Timișoara 25-25.
Clasament: 1. HCM Constanța (44 p), 2. Știința Bacău (36 p), 3. Bucovina Suceava (27 p), 4. HC Odorhei (25 p).
Etapa viitoare (29 aprilie), HCM Constanța va întâlni, pe teren propriu, pe U Bucovina Suceava.