Horia Tecău, blocat în sferturile de finală ale turneului de la Bangkok

403
Perechea Horia Tecău (România) / Ross Hutchins (Marea Britanie) a ratat calificarea în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Bangkok (Thailanda), competiție pe suprafață rapidă, care face parte din circuitul ATP World Tour 250 și este dotată cu premii totale de 608.500 de dolari.
Constănțeanul și partenerul său au fost eliminați, ieri, în sferturi, de americanii Eric Butorac și Rajeev Ram, după o partidă de trei seturi, scor 6-2, 4-6, 6-10. Tecău și Hutchins părăsesc concursul asiatic mai bogați cu 4.670 de dolari și 45 de puncte ATP.
Tot din lumea sportului alb: românul Adrian Ungur a urcat în sferturile de finală ale challenger-ului de la Napoli (Italia; zgură; premii însumând 64.000 de dolari), după ce s-a impus în fața spaniolului Albert Ramos-Vinolas, scor 6-3, 7-5, într-un meci contând pentru faza optimilor. Pentru această performanță, Ungur a primit 1.850 de dolari și 17 puncte ATP. Următorul său adversar este australianul Peter Luczak.