Horia Tecău, calificat în semifinalele turneului de la Sydney

81

Perechea Horia Tecău (România) / Jean-Julien Rojer (Olanda, nr. 2) s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Sydney (Australia), competiție în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 494.310 dolari.

Tenismanul constănțean și partenerul său s-au impus fără probleme, ieri, în două seturi, scor 6-2, 6-3, în fața cuplului Benjamin Becker (Germania) / Nicholas Monroe (SUA), într-o partidă contând pentru faza sferturilor, care a durat numai 53 de minute. Acest succes le asigură învingătorilor 90 de puncte ATP de dublu și 6.920 de dolari.

În semifinale, Tecău și Rojer vor întâlni perechea învingătoare din meciul Aisam-Ul-Haq Qureshi (Pakistan) / Nenad Zimonjici (Serbia) - Robert Lindstedt (Suedia) / Marcin Matkowski (Polonia).

v v v

Jucătorul român de tenis Marius Copil (nr. 194 ATP) l-a învins, ieri, scor 6-4, 7-5, pe argentinianul Horacio Zeballos (nr. 124 ATP) și s-a calificat astfel în turul doi preliminar al Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.

În manșa secundă a calificărilor, Copil va juca împotriva germanului Philipp Petzschner (nr. 418 ATP).