Un constănțean pe urmele lui Ilie Năstase

Horia Tecău, debut senzațional la Turneul Campionilor

1005
Tenismanul constănțean Horia Tecău a devenit, ieri, primul jucător român care a bifat o victorie la Tur-neul Campionilor, după Ilie Năstase, care a cucerit trofeul în patru rânduri și a mai disputat o finală.
Perechea Horia Tecău / Robert Lindstedt a debutat cu o victorie la Turneul Campionilor de la Londra, ultimul concurs ATP al sezonului. Cei doi au trecut în două seturi, scor 7-6 (6), 6-1, de dublul indian Bhupathi / Paes, finaliștii din 1997, 1999 și 2000.
Grație loviturilor foarte bune reușite de Horia Tecău, dublul româno - suedez, debutant la un asemenea nivel, a avut un start de meci foarte bun. Pe O2 Arena, cei doi au reușit să se desprindă în special în urma loviturilor reușite de sportivul de pe litoral. La 2-1 în primul set, Lindstedt nu a reușit să-și păstreze serviciul, ceea ce le-a permis indienilor să revină în joc. Apoi, la 5-4, pe serviciul lui Tecău, Bhupathi și Paes au făcut break-ul, pentru ca până în tie-break fiecare pereche să-și păstreze serviciul. A urmat apoi tie-break-ul, acolo unde Tecău și Lindstedt, după ce au fost conduși cu 4-6, au revenit incredibil, impunându-se cu 8-6 și câștigând astfel primul set.
În actul secund, break-ul a venit devreme, Tecău și partenerul său s-au desprins la 3-0, iar finalmente, după o oră și 27 de minute, a venit și victoria finală: 7-6, 6-1.
Până acum, Horia Tecău și Robert Lindstedt și-au asigurat 87.500 de dolari - 65.000 de dolari pentru participare, 22.500 de dolari pentru victorie - și 200 de puncte ATP.