Horia Tecău, în semifinalele turneului de la Hamburg

179

Perechea Horia Tecău (România)/Jean-Julien Rojer (Olanda) s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Hamburg (Germania), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 1.062.520 euro.

Tenismenul constănţean şi partenerul său s-au impus, ieri, în două seturi, scor 6-3, 7-5, în partida din sferturi, contra francezilor Nicolas Mahut şi Fabrice Martin, după o oră şi 14 minute.

Pentru accesul în penultimul act, Tecău şi Rojer şi-au asigurat un cec de 19.150 euro şi 180 de puncte ATP la dublu.

Adversarii din semifinale vor fi câştigătorii partidei Lukasz Kubot (Polonia)/Marcelo Melo (Brazilia, nr. 3) - John Peers (Australia)/Michael Venus (Noua Zeelandă).