Simona Halep, sfert-finalistă în turneul WTA de la Roma

179

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma (Italia), competiţie dotată cu premii în valoare totală de 1,69 milioane de euro.

A doua jucătoare a lumii a avut mult de furcă în partida din optimi, disputată, vineri, la Foro Italico, în compania unei tinere jucătoare din Ucraina, Daiana Iastremska (20 de ani, 29 WTA).

Constănţeanca a avut un început mai slab de partidă, dar a revenit de la 0-2 şi 3-4 pentru a-şi adjudeca primul set, scor 7-5.

În setul secund, Simona s-a desprins la 3-0 şi se părea că soarta calificării e pecetluită, însă ucraineanca a mai găsit resurse pentru a-şi chinui adversara, până la 6-4 pentru româncă.

Graţie accesului în sferturi, Simona Halep şi-a asigurat 190 puncte WTA şi un cec în valoare de 37.910 euro.

Următoarea sa adversară este învingătoarea dintre kazahele Elena Rîbakina (18 WTA, cap de serie nr. 10) şi Iulia Putinţeva (30 WTA).