Horia Tecău și Florin Mergea, adversari în turneul de la București

323
< 1 min citire
Super-duel al orgoliilor în primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la București, unde, de o parte și de cealaltă a fileului, se vor afla cuplurile Horia Tecău (România) / Robert Lindstedt (Suedia, nr. 1) și Andrei Dăescu / Florin Mergea (România, beneficiar de wild card).
Foști colegi de echipa de Cupa Davis a României, Tecău și Mergea se vor afla de data aceasta în postura de adversari, constănțeanul având avantajul clasării superioare.
În proba de simplu, România are patru tenismeni acceptați direct pe tabloul principal, printre aceștia aflându-se și Gabriel Moraru. Prezent la București grație unui wild-card, constănțeanul are un culoar nu tocmai favorabil, având meciuri cu Lukasz Kubot (Polonia, nr. 7) în primul tur și, dacă va fi cazul, cu Gilles Simon (Franța, nr. 1), în sferturi.
Turneul BRD Năstase Țiriac Trophy este dotat cu premii în valoare totală de 450.000 de euro, simpla prezență pe tabloul principal fiind răsplătită cu 4.080 euro. Finala se va desfășura duminică, 29 aprilie, pe zgură.

Comentează știrea

Nu există comentarii introduse pentru acest articol!

Articole pe aceeași temă

Vineri, 13 Aprilie 2012
Stire din Sport : Tenis spectacol, cu Hagi și Pavel
Pagina a fost generata in 0.0317 secunde