Înotătorii constănțeni trag tare pentru Naționale. Un "delfin" în plin progres

684
2
Înotătorii constănțeni trag tare pentru Naționale. Un

În zilele de 2 și 3 aprilie, au avut loc, la Bacău, calificările pentru etapa finală a Campionatului Național de natație destinat copiilor

de 10-11 ani.

La această competiție, Palatul Copiilor Constanța a deplasat 11 sportivi: Victor Alexandrescu, Alexandra Iofciu, Lavinia Stroe, Andrei Nicolaev, Alexandra Bălan, Ioana Gălușcă, Iulia Fu-saru, Darius Marinescu, Andrei Oruz, Iustinian Brătulescu, Ro-bert Sibana.

Sportivii pregătiți de profesorul Octavian Tileagă au reușit să aibă o evoluție onorabilă, la capătul unui progres evident față de ultimele întreceri, încununată cu o medalie mult așteptată.

Unica distincție a fost obținută de înotătorul Darius Marinescu (11 ani), în proba de 50 metri spate, unde s-a clasat pe locul trei, îmbunătățindu-și performanța proprie cu aproximativ 10 secunde. Acesta a mai reușit să se claseze în jurul podiumului, în probele de 50 metri bras și 200 metri, termi-nând pe locurile 4, respectiv 5.

"Darius este un copil de mare perspectivă și mă bucură faptul că a început să prindă curaj. Este foarte talentat, iar acum se apropie vertiginos de medalii. La 10-11 ani, câștigă de obicei băieții care se dezvoltă brusc, dintr-o dată.

Cei care sunt mai dezvoltați au acest avantaj, unora dintre ei le-a crescut și mustața deja. Darius în schimb punctează mult mai bine în raport cu aceștia, când vine vorba de tehnică și rezistență. Comparativ cu rezultatele din vară, ceilalți adversari au înotat cu o jumătate de secundă mai rău, în schimb

Darius a câștigat aproape 10 secunde. Rămâne în coasta lor și rămânem cu speranța că, la vară, o să ne batem pentru medalie", ne-a declarat antrenorul Octavian Tileagă.

Alte rezultate notabile au obținut și Iustinian Brătulescu (11 ani), locul 8, în proba de 50 metri bras, Alexandra Bălan (11 ani), poziția a 10-a, la 50 metri bras, feminin și Andrei Nicolaev (10 ani), locul 5 la 50 metri spate.

"Sunt mulțumit de rezultatele obținute fiindcă nici nu speram la medalii, însă am progresat vizibil și nu poate decât să mă bucure.

Noi nu am pregătit în mod special această competiție, doar pe cea de 200 de metri, care era singura probă obligatorie și unde aveam barem de calificare. Concurența este foarte mare, însă nu dezarmăm", a înche-iat Octavian Tileagă.

v v v

Etapa finală a Campionatului Național pentru copii 10-11 ani va avea loc, în intervalul 1-3 iulie, la Brașov. În prealabil, reprezentanții federației stabiliseră ca această competiție să aibă loc la Arad, însă bazinul de înot nu mai întrunește condițiile necesare desfășurării acestui concurs.

Mihai
6 aprilie 2016
Medalii

Dacă vreți să fiți obiectivi în menirea dvs de a informa publicul vă invit să luați legătura cu Clubul Atena Sport care arr mulți copii care au urcat pe podium la aceadtă competiție. Edy Răducanu a câștigat TOATE 5 MEDALIILE DE AUR de la categoria de vârstă 10 ani la 50 cele 4 procedee și 200 liber. Patrik Dinu, Gherman Ariana și alții au câștigat deasemenea medalii! Asta pentru că , în titlu vorbiți despre " înotătorii constănțeni"!