Divizia A la handbal masculin, Seria B

Învingătoare la Alexandria, CS Medgidia se pregăteşte pentru derby-ul cu CSU Piteşti

138
Învingătoare la Alexandria, CS Medgidia se pregăteşte pentru derby-ul cu CSU Piteşti - 26658973935829376484980518867184-1639480314.jpg

Handbaliştii de la HC Dobrogea Sud şi-au trecut în cont o nouă victorie, scor 38-22 (21-11), în partida cu CSM Alexandria II, susţinută în deplasare, în cadrul etapei a 13-a a Diviziei A, Seria B.

Formaţia antrenată de Ionuţ Deli-Iorga şi Adrian Georgescu a fost la cârma partidei de la începutul ei şi până la final, problema învingătoarei nefiind pusă niciun moment. Constănţenii au prestat un joc în forţă în prima repriză, intrând la cabine cu un avantaj confortabil, de 10 goluri. Repriza secundă i-a confirmat Medgidiei statutul de favorită, permiţându-i detaşat să se desprindă pe tabelă.

Aşadar, echipa din municipiul de pe malul Canalului a câştigat şi acest duel şi se pregăteşte acum pentru meciul decisiv în alcătuirea ierarhiei Seriei B, în compania rivalei CSU Piteşti.

Marele derby va avea loc sâmbătă, 18 decembrie, de la ora 17.00, la Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”. Înaintea fluierului de start, Medgidia se află pe locul doi în clasament, cu 30 de puncte, în timp ce Piteştiul ocupă fotoliul de lider, cu 31 de puncte.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei a 13-a: HC Dobrogea Sud Constanţa II - CS Dinamo Bucureşti 30-32, CSU Piteşti - HC Buzău II 31-20, CSA Steaua Bucureşti - CSM Bucureşti II 26-29.

Iar etapa a 14-a va debuta miercuri, 15 decembrie, când, de la ora 16.00, la Sala Rapid, este programată întâlnirea CSM Bucureşti II - HC Dobrogea Sud Constanţa II.