Ionuț Caraș revine cu aur la Cupa Dinamo

677

Șapte sportivi legitimați la LPS "Nicolae Rotaru" CSS Constanța au concurat la Cupa Dinamo la lupte greco-romane, competiție de copii, organizată de CSS 7 Bucu-rești.
Dintre aceștia, cele mai bune evoluții le-au avut Ionuț Caraș (categoria 59 kg) și Ender Malaomer (66 kg), ambii medaliați cu aur, dar și Ilieas Oscean (35 kg), care s-a clasat pe locul doi. De asemenea, cadetul George Genuchi a ratat la puțin podiumul la 63 kg, terminând turneul pe poziția a patra.
"A fost un concurs binevenit, în vederea participării, la sfârșitul lunii, la faza finală a Cupei României. Acolo, principalii favoriți la medalii sunt Cătălin Cășaru și Ciprian Vulpe", a declarat, pentru "Cuget Liber", profesorul Ioan Giuglea, cel care, alături de Valentin Dobrin, s-a ocupat de pregătirea sportivilor.
De remarcat a fost prezența lui Ionuț Caraș, tânărul luptător constănțean revenind pe saltea după o accidentare gravă la braț, care l-a ținut departe de sala de sport aproape un an.