Ionuț Gheorghe a început cu dreptul calificările la Olimpiadă

274

Boxerul constănțean Ionuț Gheorghe (CS Farul; antrenor, Ilie Dascălu) a debutat cu o victorie la turneul de calificare la Jocurile Olimpice, întrecere care se desfășoară în Italia, la Roseto degli Abruzzi, lângă Pescara.
Evoluând la categoria 64 kg, Ionuț a dispus în optimi de Mariusz Koperski (Polonia), la puncte (18-12), iar aseară târziu, după închiderea ediției, a boxat în sferturi, cu Martin Dressen (Germania), care l-a învins în primul meci pe Mykola Semenyaha (Ucraina), scor la puncte 14-12.
Pentru a obține biletele la JO, Ionuț trebuie să se califice
în finală, astfel că, în cazul victoriei la german, mai are nevoie de un succes, mâine, în semifinale. Învingătorul meciului Gheorghe - Dressen întâlnește în penultimul act pe cel care a învins în partida John Joe Joyce (Irlanda) - Milan Piperski (Serbia), meci disputat tot aseară târziu.
Constănțeanul a scăpat, pe partea sa de tablou, pe lângă ucrainean, și de azerul Emil Maharramov, învins de Piperski în sferturi.