119
Irina Begu, calificată în sferturi la Moscova, după o victorie importantă în fața Anastasijei Sevastova - irinabeguadouafinaladedublucasti-1508329441.jpg

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, azi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Moscova, dotată cu premii totale de 790.208 dolari, grație unei victorii importante reușite în fața letonei Anastasija Sevastova, a patra favorită, cu 6-4, 6-3.

Begu (27 ani, 57 WTA), finalistă la Moscova în 2014, s-a impus în fața balticei (27 ani, 21 WTA) într-o oră și 27 de minute, în ciuda celor 6 duble greșeli.

Begu a început meciul cu un break, dar apoi a fost condusă cu 2-1, 3-2 și 4-3, reușind un break la 4-4. Românca a salvat o minge de break în ghemul zece și a reușit să închidă setul cu 6-4, după 40 de minute.

În actul secund, Sevastova a condus cu 1-0 și a avut o minge de break, dar Begu a egalat, reușind să câștige încă două ghemuri (3-1). La 3-2, Irina a salvat nu mai puțin de cinci mingi de break, reușind să își concretizeze serviciul în cele din urmă. Sevastova a mai reușit să își facă serviciul o dată, iar apoi a cedat definitiv (3-6).

Sevastova conduce acum cu 3-2 în meciurile directe cu Begu, pe care a mai învins-o în 2009, la Cuneo (Italia), în primul tur, cu 7-5, 6-4, și anul acesta, în primul turla Dubai, cu 6-1, 7-5, și în primul tur la Roma, cu 6-4, 6-4. Singura victorie anterioară a Irinei a venit în 2011, la Dallas, în sferturi, cu 6-3, 6-4.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 22.620 dolari și 100 de puncte WTA, urmând să joace în turul al treilea cu australianca Daria Gavrilova (N. 6) sau cu Vera Lapko (Belarus).