107
JO de iarnă 2022 / Sărituri cu schiurile. Daniel Cacina, zbor de 119 metri şi „aterizare” pe locul 46 - 1-1644752653.jpg

În proba olimpică de sărituri cu schiurile, trambulina mare, sportivul român Daniel Cacina s-a clasat pe locul locul 46, informează Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Concursul individual s-a disputat la -10 grade Celsius și l-a avut la start în manșa 1, cu numărul 2 de concurs, pe Daniel Cacina.

Zborul românului a măsurat 119 m și a totalizat 97,8 puncte. El a terminat pe locul 46.

Pentru echipa României, evoluțiile olimpice la sărituri cu schiurile la JO de la Beijing s-au încheiat.

Iar biatlonistul George Colțea a luat startul în proba de 10 km sprint. Juniorul român s-a clasat pe locul 89 la finalul cursei, fiind la prima participare la Jocurile Olimpice de iarnă.