Judo: Alexandra Pop a cucerit bronzul la Mondialele de juniori

215

Judoka Alexandra Pop (cat 48 kg) a câștigat medalia de bronz, la Campionatele Mondiale de judo destinate juniorilor, desfășurate la Fort Lauderdale (Florida). Tot la această categorie, românca Denisa Ungureanu a fost învinsă în turul secund. Alți șapte sportivi români așteaptă să intre în competiție Oana Nicolaescu, Larisa Florian (ambele cat. 52 kg) și Ștefania Adelina Dobre (cat. 57 kg) ne vor reprezenta la feminin, iar la masculin vor evolua pentru țara noastră Marcel Cercea (cat. 66 kg), Alexandru Raicu, Elemer Szocs (ambii la 73 kg) și Mircea Croitoru (cat. +100 kg). Delegația României este condusă de rpeședintele Federației Române de judo, Doru Ioan Sapta. Antrenorii prezenți la competiție sunt: Gianina Andreica, antrenoarea lotului de junioare, Emilian Rabolu, antrenor național de juniori și de arbitrul internațional Marius Jeberean.