Judo: Patru medalii de aur pentru România la Cupa Europeană de la Belgrad

55

Delegația României a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii la Cupa Europeană de judo de la Belgrad, cu patru medalii de aur, una de argint și trei de bronz.

Monica Ungureanu este învingătoare la categoria 48 kg, după ce a învins-o în finală pe altă româncă, Violeta Dumitru. Pe locul trei al probei s-a clasat tot o româncă, Ioana Matei.

Loredana Ohâi a câștigat aurul la categoria 57 kg. În concursul masculin, Gheorghe Cristian Bodîrlău s-a impus la categoria 81 kg, unde Marian Halas s-a clasat pe locul al treilea. Lorand Samel a terminat al treilea la categoria 100 kg, învingându-l în meciul decisiv pe Valentin Radu, care a ratat astfel bronzul. Vlăduț Simionescu a câștigat categoria +100 kg, scrie Agerpres.