HCM Constanța - Universitatea Cluj 34-25, în sferturile de finală ale Cupei României

Kurteș veghează din Ceruri, HCM merge în semifinale

3693
La prima bătălie în care n-au mai fost conduși de antrenorul Zoran Kurteș, decedat în urmă cu două săptămâni, HCM Constanța a obținut o victorie fără drept de apel, ieri dimineață, la Brașov: 34-25 cu Universitatea Cluj, întâlnire contând pentru sferturile de finală ale Cupei României la handbal masculin. În mod precis, tehnicianul și-a vegheat echipa din Ceruri…
Jocul a fost la discreția campioanei, care, încă de la jumătatea primei reprize, se distanțase la patru goluri, 11-7. Aceasta avea să fie diferența la pauză (18-14), în ciuda eforturilor ardelenilor de a ține pasul. La reluare, Clujul s-a apropiat la două "lungimi", 21-19, însă constănțenii lui Eden Hairi au călcat imediat pedala de accelerație și s-au desprins la cinci goluri, 27-22, în numai cinci minute.
Pe final, HCM și-a mărit constant avantajul, căpitanul Laurențiu Toma l-a executat pe portarul advers și de pe extremă, și din centru, și din contraatac, până ce tabela a "înghețat" la 34-25.
Astfel, HCM Constanța s-a calificat în semifinale, fază în care va întâlni, astăzi, de la ora 18.00, în direct la Digi Sport, pe Steaua București, formație care a eliminat, ieri, în sferturi, scor 39-32 (22-13), pe Știința Bacău.
În celelalte jocuri de ieri, s-au înregistrat rezultatele: Pandurii Târgu Jiu - U Bucovina Suceava 29-31 (11-11) și UCM Reșița - HC Odorhei 32-27 (19-12). Echipele U Bucovina și UCM Reșița vor disputa, astăzi, de la ora 20.00, în direct la Digi Sport, cea de-a doua semifinală.
Mâine, este zi de pauză, marea finală fiind programată sâmbătă, 22 mai, de la ora 13.15, în direct la Digi Sport.
HCM Constanța are drept obiectiv câștigarea trofeului, eventul campionat / Cupă fiindu-i dedicat lui Zoran Kurteș.