Divizia A la handbal masculin, etapa a 12-a

La Medgidia, lupte grele pe semicerc. Alexandria, ca şi promovată

116

Derby-ul etapei a 12-a a Diviziei A la handbal masculin, Seria B, le-a adus faţă în faţă, la Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei”, pe CS Medgidia şi CSM Alexandria, două dintre echipele cu drept de promovare în Liga Naţională.

Formaţia gazdă a făcut o primă repriză foarte bună, s-a distanţat la cinci goluri (15-10, min. 17), însă până la pauză teleormănenii au redus din diferenţă, 19-17. În partea a doua, s-a mers umăr la umăr până în minutul 49, când tabela a indicat pentru ultima oară egalitate, 30-30. Deşi susţinuţi de un public incendiar, jucătorii antrenaţi de Adrian Georgescu şi Ionuţ Deli-Iorga au avut un final slab de partidă, iar Alexandria s-a impus cu scorul de 39-35.

Alte rezultate ale rundei: CSU Piteşti - CS Dinamo Bucureşti II 37-34, CSM Constanţa II - CSM Bucureşti II 26-34.

În clasament, lideră este CSM Alexandria (36 puncte), podiumul fiind completat de CS Medgidia (25 p) şi CSU Piteşti (21 p).

Etapa viitoare (marţi, 6 decembrie), la Sala Sporturilor, este programat derby-ul local CSM Constanţa II - CS Medgidia.