Concurs LPS Constanța a pierdut finala Diviziei Naționale de rugby U18

298

Echipa LPS "Nicolae Rotaru" CSS Constanța a pierdut, scor 15-16, finala Diviziei Naționale de rugby juniori sub 18 ani, disputată sâmbătă după-amiază, pe stadionul "Arcul de Triumf" din Capitală, în compania celor de la Metrorex.
Bucureștenii au marcat un eseu în chiar primul minut, dar constănțenii au echilibrat jocul, astfel încât, la pauză, era 8-3 pentru Metrorex. După pauză, gazdele s-au distanțat la 13-3, însă LPS a revenit spectaculos, finalul fiind dramatic, cu eseu dobrogean în ultimele secunde și diferența a devenit minimă, 16-15. Din păcate, n-a mai fost timp pentru punctele victoriei și Constanța a rămas doar cu medaliile de argint.
Pentru LPS (antrenori, Dumitru Bucur și Virgil Năstase), au marcat Cornei, Apostol (câte un eseu) și Lazăr (o lovitură de penalitate și o transformare).