Ieri, FC Snagov - FC Farul 0-1, în etapa a cincea a Ligii a II-a

"Marinarii" au ajuns pe locul 11

1268
Cu cele trei puncte acumulate, constănțenii au urcat trei poziții în clasament. A fost
o victorie fără dubii, în afară de gol fariștii mai având două bare și alte două mari ocazii.

Meciul de la Snagov a confirmat revirimentul Farului, care, cu trei zile în urmă, bătuse la Tulcea și se cali-ficase în "16\"-imile Cupei României.
A urmat, ieri, un nou succes, în fața unei formații pe care constănțenii au ținut-o la respect și care s-a arătat periculoasă în prea puține momente pentru a putea spera la ceva.
Farul a început să bată la poarta lui Curileac încă din minutul 13, când Ene a ochit bara cu un șut de la 18 m. Peste doar trei minute, altă mare ocazie: după un corner, Diogo trimite din 6 m peste poartă. Alertați, ilfovenii încearcă mai mult, forțează puțin și echilibrează întrucâtva jocul, rezultând chiar și un moment mai periculos, în minutul 24, un șut în plasa laterală, un corner și alte două șuturi pe lângă. Avea să fie, de altfel, singura situație când Vlas s-a simțit amenințat cât de cât ieri.
La cealaltă poartă, Farul și-a continuat, mărunt, seria ocaziilor. Arbitra Teodora Albon îi refuză un penalty lui Ene, în minutul 37, pentru ca, în minutul 44, golgeterul Farului să mai irosească o oportunitate, când Curileac acordă cu greutate corner, la un șut din afara careului.
După 0-0 la pauză, meciul a continuat în partea secundă în aceeași notă, cu Farul stăpână pe joc și cu Snagovul în umbră. Minutul 60 avea să se dovedească hotărâtor pentru soarta jocului. Gaston, unul dintre remarcații Farului, a scos un penalty, iar Ene a făcut 1-0 fără emoții. Și asta a fost tot, scorul neputând fi pus în pericol până la final de gazde, care, incapabile de a reuși ceva, și-au dat în schimb frâu liber nervilor, iar V. Dinu I a luat "roșu" direct în minutul 83, pentru un fault dur la Cristocea. Farul nu numai că a ținut lejer rezultatul, dar putea să-l și majoreze, în minutul 80, când Papp a trimis cu capul în bară din careu.
Au evoluat: FC Snagov (antrenor, Mihai Stoica): Curileac - Ad. Popa (Al. David 65), Zeciu, Ir. Voicu, M. Florea - Al. Radu (cpt.), Petrea - Pricop (Bereșoaie 72), G. Ene, V. Dinu I - V. Dinu II (Rădulescu 46); FC Farul (antrenor, Marius Șumudică): Vlas - Mățel (cpt.), Diogo, Papp, Gaston - B. Andone, Cristocea, B. Teekloh, Mansur - Chico (M. Soare 90+2), Ene (L. Mihai II 68; Păcuraru 89).

Un nou pas greșit pentru FCM Bacău
Meciurile etapei a cincea a Ligii a II-a la fotbal, seria întâi, s-au încheiat cu rezultatele: sâmbătă: Victoria Brănești - Cetate Suceava 4-0 (Olariu 20, 38p, B. Oprea 44, C. Coman 69), Petrolul Ploiești - FC Botoșani 2-0 (Cr. Vlad 37, Budescu 59), Tricolorul Breaza - CSM Rm. Sărat 4-0 (Puie 4, 48 Vasilescu 47, Vișan 78) Gloria Buzău - Dunărea Galați 2-1 (Toma 31, D. Popa 88 / Cucu 58), Sportul Studențesc - Săgeata Stejaru 2-0 (Curelea 38, Ferfelea 47), Concordia Chiajna - Dinamo 5-1 (Cr. Ciubotariu 42, Iliescu 48, Borfor 69, D. Burlacu 85, Diniță 90+1 / Pavăl 80), Dunărea Giurgiu - FCM Bacău 4-2 (Ciocârlan 16p, Kalai 45+2a, M. Stan 55, Șt. Iordache 89 / Simao 9, 71p); ieri: FC Snagov - FC Farul 0-1 (M. Ene 60p), Steaua II - Delta Tulcea 2-1 (D. Moreno 52, Vl. Rusu 57p / Pantelie 20p).

Clasament LIGA A II-A, seria I
1. Victoria Brănești 5 5 0 0 17-4 15 (+6)
2. Concordia Chiajna 5 4 1 0 11-2 13 (+4)

Etapa viitoare (19 - 20 septembrie):
FC Farul - Sportul Studențesc, Delta Tulcea - Gloria Buzău, Săgeata Stejaru - Tricolorul Breaza, Dunărea Galați - Dunărea Giurgiu, Dinamo II - Victoria Brănești, FCM Bacău - Concordia Chiajna, Cetate Suceava - Petrolul Ploiești, FC Botoșani - FC Snagov, CSM Rm. Sărat - Steaua II.
Miercuri, 16 septembrie, vor avea loc restanțele FC Farul - Petrolul Ploiești (de la ora 16, la Stejaru) și Dinamo II - Dunărea Giurgiu.