84
„Marinarii” au dat lovitura la Botoşani! FCV Farul, la prima victorie în deplasare în actuala stagiune - 163553538422606-1635670010.jpg

Pentru FCV Farul, a venit şi primul succes din acest sezon în deplasare: 2-0 (1-0) cu FC Botoşani, una dintre cele mai bune formaţii din campionat.

În meciul din etapa a 14-a a Ligii I, „marinarii” au prestat un joc excelent şi au obţinut o victorie meritată şi foarte importantă pentru moral înaintea partidelor cu FCSB şi Craiova, din următoarele două runde. Dussaut a deschis scorul în minutul 23, cu un şut fabulos de la 35 metri care s-a oprit în vinclul porţii lui Pap, iar Adi Petre a stabilit scorul final în minutul 85, când a transformat cu siguranţă un penalty pe care tot el îl obţinuse.

FCV Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani, Dussaut, Larie, Mladen (min. 23, Radaslavescu; min. 85, Pitu), De Nooijer, Pires, Artean, Grameni, Chiţu (min. 71, Ely), Betancor (min. 85, Petre), Ciobanu (min. 71, Ganea).

Farul Constanţa ocupă un important loc 24 într-un Top 100 al cluburilor care au format cei mai mulţi jucători ce activează în cele mai importante 31 de campionate din Europa.

Site-ul de analiză şi statistică CIES Observatory, care monitorizează activitatea cluburilor şi a jucătorilor din întreaga lume, a realizat un studiu privind numărul jucătorilor proveniţi de la echipele din cele mai importante 31 de campionate ale Europei. În acest clasament, s-a luat în considerare şi numărul de jucători promovaţi de club, fiind incluşi numai cei care au evoluat cel puţin trei ani consecutivi în intervalul de vârstă 15-21 de ani.

Cu 41 de astfel de jucători aflaţi la diverse echipe din campionatele Europei, Farul ocupă locul 24 în această ierarhie, înaintea unor cluburi cu renume în fotbalul mondial, precum Lokomotiv Moscova, Anderlecht, Manchester City, Manchester United, Chelsea, Monaco, Stuttgart, Atletico Madrid, Bayern Munchen, Inter Milano sau AS Roma.

În schimb, FCV Farul II a fost învinsă, în deplasare, scor 1-2 (1-1), de Recolta Gheorghe Doja, într-o partidă contând pentru etapa a 10-a, prima a returului Ligii a III-a, Seria a III-a.

Constănţenii au deschis scorul în minutul 28, prin Carlo Casap, care a transformat un penalty obținut de Voicu, însă Recolta a întors rezultatul, punctând prin Costin Anton (min. 35) şi Mihăiţă Năstase (min. 72).

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte meciuri ale rundei: Înainte Modelu - FC Voluntari II 0-2, Gloria Albeşti - SC Popeşti-Leordeni 1-0, ACSM Olteniţa - CSM Feteşti 2-3.

Partida CS Afumaţi - Agricola Borcea nu s-a disputat, oaspeţii având în lot mai mulţi jucători infectaţi cu virusul Covid-19.