Ieri, la Constanța, FC Farul - Dunărea Galați 2-2 (1-1)

4097
Sufocați de problemele de la club, fotbaliștii Farului au terminat la egalitate
cu o echipă aflată pe loc de retrogradare. "Marinarii" au condus de două ori și
au evoluat mai mult de jumătate de oră în inferioritate numerică.

Având în vedere ce situație e la club, directorul tehnic Dennis Șerban se aștepta să fie mult mai rău ieri, de aceea s-a declarat mulțumit de evoluția elevilor săi și, până la urmă, și de acest egal.
"Marinarii" au deschis scorul, după șutul lui Doicaru din minutul 12, dar nu au avut 1-0 pe tabelă decât patru minute, întrucât Cârjan a restabilit egalitatea, reluând nestingherit cu capul din careu, în urma unei lovituri libere.
În minutul 58, Farul a rămas în zece jucători, după ce Buzea a primit roșu direct pentru un fault dur. "Marinarii" nu au acuzat însă șocul și puteau trece în avantaj, după două ocazii mari ale lui Mansur (min. 64 - bară, min. 67).
După aceea însă, fariștii au cedat și Dunărea a trecut la cârma meciului, ratând cinci mari situații de gol! Iar dacă ocaziile lui Munteanu (min. 67, 83), Popescu (min. 70, 79) și Petrescu (min. 81) nu au schimbat scorul, a făcut-o, contrar cursului jocului, Pantelie, care a finalizat un contraatac supranumeric. Era minutul 83 și Farul, în zece oameni și scăpată cu bine după "bombardament", conducea cu 2-1.
Istoria din prima repriză s-a repetat însă, astfel că, după numai cinci minute, gălățenii au egalat din nou, prin același Cârjan, care, liber în careu, a finalizat iar ușor.
Sfârșitul jocului i-a găsit prăbușiți pe gazon pe oaspeți, pentru care trei puncte erau mană cerească.

***
"La ce probleme sunt la Farul, mă așteptam la mult mai rău în ce privește jocul, de aceea le mulțumesc jucătorilor că s-au dăruit. Sunt mulțumit de joc. Băieții au dat dovadă de caracter. Au vrut, dar e foarte greu să te concentrezi 90 de minute când ai așa probleme în spate. Mergem înainte însă. Cât o să mai putem"