182
1
Medalie de aur fantastică pentru România la Cupa Mondială de scrimă de la Buenos Aires - scrima236541900-1455525780.jpg

Echipa feminină de spadă a României a câștigat etapa de Cupă Mondială de la Buenos Aires, duminică, după ce a învins Rusia în finală cu scorul de 45-40.

În ultimul act, pentru România au tras scrimerele Simona Pop (2-4 cu Violetta Kolbova, 0-0 cu Liubov Șutova, 2-6 cu Tatiana Logunova), Ana-Maria Popescu, fostă Brânză (3-6 cu Șutova, 14-6 cu Tatiana Gudkova, 8-8 cu Kolobova), și Simona Gherman (5-2 cu Gudkova, 6-2 cu Kolobova, 5-6 cu Șutova).

România a dispus de Brazilia în optimi, cu 45-37 (a evoluat și Loredana Dinu), în sferturi a întrecut echipa SUA, cu 45-27, pentru ca în semifinale se învingă Estonia cu 45-36.

În finala mică, Estonia a dispus cu 42-32 de Ucraina.

România conduce în clasamentul Cupei Mondiale de spadă feminin pe echipe, cu 352 puncte, urmată de China, 348 puncte, și Rusia, 304 puncte.

În concursul individual, sâmbătă, Simona Gherman a ocupat locul al treilea la Buenos Aires, potrivit Agerpres.