Medalii balcanice pentru naționalele de squash ale României

167

Echipele naționale de squash ale României s-au clasat pe locul 3 atât la feminin, cât și la masculin, la cea de-a opta ediție a Campionatului Balcanic pe echipe, disputată la Zagreb (Croația).

Formația masculină a fost compusă din Vasile Hapun, Andrei Luchian, George Constantinescu, Teodor Ristea și Bogdan Ilie Petre. Tricolorii au fost învinși de Croația, campioana ultimelor două ediții, și au întâlnit Slovenia pentru locul 2. Din păcate, și lupta pentru medaliile de argint a fost pierdută, scor 1-2. Punctul românilor a fost adus de prima rachetă, Vasile Hapun, cel care a încheiat concursul individual pe locul trei.

Nici fetele nu au avut mai mult noroc. Româncele au fost învinse de Croația și Slovenia, în prima zi, apoi au învins Serbia, scor 2-1, în meciul ce a stabilit câștigătoarea medaliilor de bronz. Echipa a fost formată din Kincso Szasz, Florentina Constantinescu, Aida Rosenblum și Alexandra Iordan.