Medalii pentru constănțeni la Naționalele de probe combinate!

246

Atleții constănțeni Valentin Scanghel și David Spiridon, de la Liceul cu Program Sportiv "Nicolae Rotaru", au obținut medalii, zilele trecute, la Campionatul Național de probe combinate pentru juniori, tineret și seniori, desfășurat pe Stadionul "Lia Manoliu" din București.

Astfel, după un parcurs bun la Festivalul Olimpic al Tineretului European, cu două clasări pe locul IV, Valentin Scanghel s-a impus, la București, în proba de octatlon, la juniori 3, urcând pe primul loc al podiumului, în timp ce colegul său, Spiridon, s-a clasat pe poziția secundă la decatlon, la juniori 1. Cei doi sunt antrenați de Cecilia Gevat și Alin Larion.

"A fost puțină oboseală acumulată după FOTE, dar, conform așteptărilor, Vali a ajuns pe primul loc la octatlon", ne-a spus Alin Larion.

Tinerii atleți nu au avut foarte mult timp de respiro, ei ajungând, ieri, la Constanța și demarând imediat pregătirile pentru Campionatul Național de juniori II, etapa finală, care va avea loc tot în Capitală, la sfârșitul săptămânii.

Vor participa Alexandru Flori - prăjină, Dragoș Mădulare - 400 m și 400 mg, Vlad Dragomir - lungime, Valentin Scanghel - lungime, triplusalt și 110 mg, Nicoleta Zăvelcă - 400 m și 400 mg, Ana-Maria Manea - 100 mg, Andreea Timofei - 400 m.

De astăzi într-o lună, se va încheia etapa finală a Campionatului Național de atletism pentru seniori și tineret.

Runda trecută, constănțenii de la CS Farul au reușit patru clasări pe primul loc al podiumului: Cristina Toma (antrenor, Vali Ionescu) - triplusalt, 14.13 m, Cornel Bănănău (antrenor, Marian Ciser) - 110 mg, 14.94 s, Mihaela Bobocea (antrenor, Valentin Anghel) - 800 m, 2 minute 5 secunde și 86/100, Adrian Vasile (antrenor, Gabriela Voiculescu) - lungime, 8.11 m. În competiția pentru juniori I, Nadia Ilaș (antrenor, Eveline Lisenco) a obținut locul III la 100 mg, cu rezultatul 14.44 s. Finala va avea loc pe 2 august la București.