Liga Naţională de baschet masculin, etapa a 16-a

N-au produs surpriza. CSM Constanţa, învinsă de vicecampioana CSO Voluntari

92

Meci spectaculos, în etapa a 16-a a Ligii Naţionale de baschet masculin, Conferinţa B, la Sala Sporturilor „Gabriela Szabo” din Voluntari, unde, faţă în faţă, s-au aflat echipele CSO Voluntari şi CSM Constanţa.

Formaţia de pe litoral a avut un start excelent, conducând cu 14-4, însă gazdele au revenit în forţă şi şi-au adjudecat la limită primul sfert, 24-22. Până la pauza principală, „ecartul” s-a mărit la 10 puncte, după ce tot ilfovenii s-au impus - mai clar - în sfertul al doilea, mingea intrând ultima oară în coş dintr-o aruncare de la mare distanţă, cu o secundă înainte de sunetul sirenei.

Nici la reluarea jocului, constănţenii nu au bifat mari realizări, ambele parţiale revenind vicecampioanei României, 18-14, respectiv 26-21. Aşadar, gazdele s-au impus clar, scor 84-65, la finele unei partide în care, pentru echipa constănţeană, şi-a făcut debutul Rapolas Ivanauskas, lituanianul transferat săptămâna aceasta.

Din tabăra CSM-ului Constanţa (antrenori Alexandru Olteanu şi Valentin Boian), slovenul Jakob Cebasek a fost principalul realizator, cu 20 de puncte şi opt recuperări, urmat de lituanianul Vytenis Cizauskas, cu 14 puncte, trei intercepţii şi patru recuperări. S-au mai remarcat Adrian Lazăr (10 recuperări) şi americanul Jarid Rhodes, care a oferit coechipierilor patru pase decisive.

Alte rezultate ale rundei: CSM CSU Oradea - CSM Galaţi 103-86, SCM U Craiova - CSM Baschet Petrolul Ploieşti 71-61, FC Argeş Piteşti - CSM Târgu Jiu 88-73, SCM OHMA Timişoara - CSA Steaua Bucureşti 88-84, CSM Târgu Mureş - CSM VSKC Miercurea Ciuc 94-65.

Etapa viitoare, sâmbătă, 21 ianuarie, de la ora 18.30, la Sala Sporturilor, CSM Constanţa va primi vizita celor de la SCM OHMA Timişoara.

Echipa masculină de baschet U-BT Cluj-Napoca a obţinut cea de-a patra sa victorie în actuala ediţie a EuroCup: 88-80 în compania celor de la Cedevita Olimpija Ljubljana (Slovenia), într-o partidă disputată în deplasare, contând pentru Grupa A. Ardelenii, care se impuseseră şi în tur (94-76), veneau după trei înfrângeri consecutive.

Graţie acestui succes, campioana României a urcat pe locul opt în clasamentul grupei, ultimul care asigură calificarea în faza optimilor de finală.

Etapa viitoare, luni, 24 ianuarie, U-BT Cluj-Napoca va juca următorul meci tot în deplasare, cu Umana Reyer Venezia.