154
Nataţie / David Popovici, medaliat cu argint în finala probei de 200 m liber, la Mondialele de la Melbourne - 1-1671358482.jpg

Campionatul Mondial de înot în bazin scurt (25 m) pentru seniori de la Melbourne (Australia) s-a încheiat, duminică, 18 decembrie, dar nu fără o nouă finală cu prezență românească.

În finala probei de 200 m liber, David Popovici a înotat fantastic pe culoarul al șaptelea și s-a clasat pe poziția a doua, care îi aduce medalia de argint, informează Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern. Calificat în ultimul act cu al șaselea timp, înotătorul român în vârstă de 18 ani a oprit cronometrul la 1.40:79 min.

Medalia de aur a fost câștigată de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) - 1:39.72 min. (nou record al competiției), în timp ce al treilea s-a clasat britanicul Tem Dean - 1:40.86 min.