Pe plaja din Mamaia, s-au desemnat campionii naționali la volei

530

Pe plaja "Dandana" din Mamaia, a avut loc, zilele trecute, etapa finală a Campionatului Național de volei pe plajă, destinat celor mai valoroși seniori din țară, atât la feminin, cât și la masculin.

Așa cum era de așteptat, supremația în turneul feminine este susținută în continuare de perechea Adriana Matei/Beata Vaida, legitimate la CSM Satu Mare, jucătoare cu o vastă experiență internațională. În finală, acestea au dispus de formația alcătuită din Sorina Răileanu (CSU Reșița) și Adriana Melniciuc (CSM Timișoara), scor 2-0 (21-12, 21-8). Bronzul a fost câștigat de echipa Alexandra Ariton/Raluca Bucur (U Cluj).

Județul Constanța a fost reprezentat de duetul Bianca Cojocaru/Vanesa Deșliu, de la CSM Medgidia, jucătoare ce au încheiat competiția pe locul 6.

La masculin, cea mai valoroasă echipă s-a dovedit a fi cea formată din Lucian Bădiceanu și Marius Ciortea (ambii CSU Reșița), cei care au trecut în finală de Cătălin Lelea/Adrian Holhoș (ambii FAN Arad), scor 2-1 (18-21, 22-20, 15-13). Pe locul trei a terminat echipa compusă din Bogdan Bratosin și Doru Ghimeș (CSU Reșița), după 2-1 (21-18, 19-21, 15-12), cu Valentin Hupoiu/George Carpen (CSU Știința București).

Toate cele 16 echipe participante au fost recompensate cu premii în bani, cuprinse între 200 și 1.900 lei, însumând un fond de aproximativ 15.000 de lei.