Liga Naţională de baschet feminin

Phoenix CSU Simona Halep, victorie dramatică în deplasarea de la Cluj

110

Echipa feminină de baschet Phoenix CSU Simona Halep a obţinut o victorie spectaculoasă, scor 59-56, în partida cu CS Universitatea Cluj, disputată miercuri, 12 ianuarie, în deplasare, în cadrul etapei a 14-a a Ligii Naţionale.

Constănţencele au avut un debut foarte bun de meci, şi-au adjudecat primul sfert cu 21-17, însă gazdele au revenit în forţă şi s-au impus în sferturile doi şi trei, 16-8, respectiv 14-12, şi se părea că soarta jocului este parafată. Jucătoarele antrenate de Miroslav Popov nu au depus însă armele, au strâns rândurile, iar sfertul patru, pe care l-au controlat cu autoritate (18-9), le-a adus şi mult dorita victorie.

„A fost un meci pe care fetele noastre şi l-au făcut singure greu, dar tot ele au reuşit o revenire spectaculoasă şi au recuperat în ultimul sfert un handicap de 12 puncte pentru a bifa la final a cincea victorie consecutivă în toate competiţiile”, au transmis reprezentanţii clubului constănţean.

Americanca Ciara Rosten a fost de departe cea mai bună jucătoare de pe teren, terminând partida cu un „double-double” - 19 puncte marcate şi 17 recuperări. De la Phoenix CSU Simona Halep, s-a mai remarcat Andreea Mititelu, cu nouă puncte şi 10 recuperări.

Graţie acestui succes, echipa constănţeană a acumulat 19 puncte şi a urcat provizoriu pe locul cinci în clasament.

Etapa viitoare (sâmbătă, 15 ianuarie), Phoenix CSU Simona Halep va juca, în deplasare, cu CS Agronomia Bucureşti.