Speranţe pentru gimnastica din Constanţa

Sabrina Voinea Maneca, patru medalii la concursul internaţional de la Combs la Ville

312

Evoluţii dătătoare de speranţe pentru gimnastele constănţene Sabrina Voinea Maneca, Miruna Valentina Botez, Bianca Gabriela Vişovan şi Alexia Gabriela Vănoagă, medaliate la tradiţionala competiţie internaţională de la Combs la Ville (Franţa).

Campioană europeană de junioare, Sabrina Voinea Maneca, de la CS Farul Constanţa, se întoarce din „Hexagon” cu patru medalii.

Gimnasta antrenată chiar de mama sa, Camelia Voinea, la rându-i fostă vicecampioană olimpică, şi-a adjudecat bronzul la individual compus. După patru rotaţii, Sabrina a contabilizat 50.465 puncte (sărituri - 13.600, paralele - 11.233, bârnă - 13.066, sol - 12.566), fiind devansată de Giulia Perotti (Italia; 51.637 p) şi de Chloe Baert (Belgia; 50.499 p).

Tot cu bronz au fost răsplătite şi evoluţiile echipei România 1, în componenţa Sabrina Maneca Voinea şi Miruna Valentina Botez, de la CS Farul-CSS 1 Constanţa, primele două poziţii revenindu-le echipelor Italiei, respectiv Belgiei. În acelaşi secţiune, România 2, pentru care au concurat Bianca Gabriela Vişovan, Alexia Gabriela Vănoagă, ambele de la CS Farul-CSM Constanţa, şi Alexandra Florea, au încheiat reuniunea pe locul şase.

Salba de medalii a delegaţiei României a fost completată de cele obţinute în finalele pe aparate. Sabrina Voinea Maneca a câştigat aurul la sărituri, 13.183 (12.933 / 13.433) fiind media care i-a asigurat constănţencei cununa de lauri. Argint pentru Victoriane Charon (Canada; 12.966 p), bronz pentru Giulia Antoniotti (Italia; 12.633 p), în timp ce Bianca Vişovan a fost a şasea, cu 12.233 puncte.

La sol, Sabrina a fost notată cu 12.700, punctaj cu care a cucerit medalia de argint. Victoria i-a revenit lui Seohyun Hwang (Coreea de Sud; 12.966 p), a treia fiind Chloe Baert (Belgia; 12.233 p).

Iar la bârnă, cu 11.766 p, Sabrina s-a clasat pe locul al patrulea, medaliile intrând în posesia Giuliei Perotti (Italia; 12.300 p), Giuliei Antoniotti (Italia; 11.966 p), respectiv Ericăi Pinxten (Belgia; 11.800 p). Miruna Botez a fost a cincea, după ce a primit 10.900 pentru evoluţia sa la bârnă.

Componente ale Centrului Naţional Olimpic de Pregătire pentru Junioare Constanţa, gimnastele tricolore au fost însoţite în Franţa de antrenorii Camelia Voinea, Carmen Traicu şi Ciprian Creţu.

Două medalii de aur şi pentru Amalia Ghigoarţă la concursul internaţional de gimnastică din Belgia. Românca a dominat finalele pe aparate la Gymnova Cup, câştigând detaşat atât la bârnă, cât şi la sol.

Vicecampioană europeană de junioare cu echipa României la Munchen, Amalia a fost notată la bârnă cu 13.767 puncte, iar la sol cu 13.233 puncte.

La paralele, Lilia Cosman a fost a şasea, cu 12.100 p, iar la sărituri, Ella Oprea Creţu, a şaptea, cu o medie de 12.517 puncte.

Componente ale CNOPJ Deva şi ale clubului Cetate Deva, junioarele au fost însoțite la Gymnova Cup de antrenorii Ramona Micu şi Florin Uzum.