Sabrina Voinea s-a întors cu bronzul de la Europenele din Antalya

158

Constănţeanca Sabrina Maneca-Voinea a cucerit singura medalie a României la Campionatele Europene de gimnastică din Turcia, clasându-se pe poziția a treia la sol, cu o notă de 13,566.

În vârstă de 15 ani, românca și-a adjudecat astfel medalia de bronz, iar deasupra ei s-au clasat Jessica Gadirova (14,000) și Alice Kinsella (13,666), ambele din Marea Britanie.

În finală a mai reprezentat România și Ana Maria Bărbosu, care a ocupat poziția a șaptea cu un punctaj de 12,800.

Este pentru prima dată când țara noastră câștigă o medalie la Campionatele Europene de Gimnastică după anul 2020, atunci când Larisa Iordache obținea aurul la Mersin.

Sabrina Voinea a cucerit medaliile de aur la bârnă și la sol la începutul lunii martie, în cadrul Cupei Mondiale disputate la Doha, în Qatar.

În ciuda faptului că sportiva a fost cea mai tânără participantă de la competiția respectivă, ea s-a impus în ambele probe cu un punctaj de 13,600 la sol și 13,766 la bârnă.

La vremea respectivă, Sabrina Voinea a reacționat în exclusivitate pentru ProSport și a dezvăluit care vor fi următorii pași din cariera ei.

„Sunt foarte încrezătoare și îmi doresc foarte mult să adun puncte și să mă calific la Olimpiada din 2024 de la Paris. Îi mulțumesc foarte mult Nadiei Comăneci și Doamne ajută la cât mai multe medalii.

Vă promit că anul acesta o să fiu campioană mondială și europeană. Le mulțumesc tuturor celor care îmi sunt alături. Medaliile acestea sunt foarte importante pentru mine, sunt la fel de importante ca medalia de la sărituri de la Campionatul European.
O să mă adun, o să trag de mine la antrenamente, o să fac cât mai multe repetări corecte și o să vin cu aurul olimpic acasă. Doamne ajută! Vă mulțumesc! Seară frumoasă”, a transmis Sabrina Voinea prin intermediul ProSport.

La bârnă, Amalia Ghigoarţă s-a clasat pe locul 6, cu 12,900. Debutantă la europenele de senioare, Amalia nu a ratat, dar dificultatea exerciţiului ei a fost mai mică decât a medaliatelor: Sanne Wevers (Olanda)- aur, 13.800, Manila Esposito (Italia) – argint, 13.700 şi Zsofia Kovacs (Ungaria) – bronz, 13.700.

De două ori locul 4 a fost adjudecat în competiţia masculină de gimnaştii români. Gabriel Burtanete şi Andrei Muntean au fost la un pas de podium la sărituri, respectiv la paralele.

Cu o medie de 14,449 (14,333/14,566), Gabi s-a oprit la 0,309 puncte de bronzul câştigat de Igor Radivilov (Ucraina) – 14,750. Aur pentru Artur Davtyan (Armenia) -15,033, argint pentru Jake Jarman (Marea Britanie) 15.016.

La paralele, Andrei Muntean a mizat pe execuţie (14,400), dar dificultatea primilor trei clasaţi a fost mai mare şi liderul echipei masculine a ratat bronzul pentru 0,333 puncte. Aur pentru Illia Kovtun (Ucraina) – 15,166, argint pentru Ferhat Arican (Turcia) – 14,933, bronz pentru Thierno Diallo (Spania) - 14,733  Inchiriere cofraje tip Doka

Sabrina Maneca-Voinea, Ana Maria Bărbosu şi Amalia Ghigoarță fac parte din proiectul „Țară, țară, vrem campioane!”, coordonat de Mariana Bitang și de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.