Șah: Iată cine sunt câștigătorii ediției a doua a Trofeului Fianchetto

379
14

Recent, la Constanța a avut loc ediția a II-a a Trofeului Fianchetto la șah. Au participat 30 de sportivi legitimați la cluburi din Constanța, Cernavodă, Mangalia, Medgidia, Tulcea, Galați.

La finalul competiției, cei mai buni jucători și-au adjudecat podiumul. Astfel, Claudiu Constantin (ACS SISSA Constanța) s-a clasat pe primul loc, fiind urmat de Ilie Radu Maricel (ACS Asociatia Axiopolis Sport Cernavodă) și de David Cristian (CS Asociatia Axiopolis Sport Cernavodă). La juniori, Andreea Panainte (CS Palatul Copiilor Constanța) a obținut primul loc, în timp ce la clasa ELO<1850, s-a impus Cristian Tutulan.

Concursul a fost omologat la Federația Română de Șah și Federația Internațională de Șah, care a contat pentru calculul CIV și Elo la Șah clasic.