Şase echipe mixte, la startul primei ediţii a Cupei României la gimnastică
135
Articole de la același autor
Doliu în nataţia românească. A murit reputatul antrenor Relu Bădescu
05 Decembrie 2022
Micii înotători constănţeni, declaraţi învingători la Festivalul Dovleacului de la Palatul Copiilor
02 Decembrie 2022
Rugby / Premieră. Brigadă 100% feminină, la o partidă din play-out-ul Ligii Naţionale
30 Noiembrie 2022
Ilie Floroiu, prima personalitate din România care primeşte Ordinul Excelenţă Olimpică
01 Decembrie 2022
În peisajul gimnasticii autohtone, a apărut o nouă competiţie: Cupa României pe echipe mixte. La startul ediţiei inaugurale, găzduite de BT Arena din Cluj-Napoca, vor fi prezenţi şi gimnaşti şi gimnaste din Constanţa.
Larisa Iordache, Cristina Nedelcu şi Marian Drăgulescu, trei dintre cei mai buni gimnaşti ai României şi ai lumii, au stabilit, prin tragere la sorţi, componenţa celor şase echipe mixte participante la prima ediţie a Cupei României.
La competiţia ce va fi organizată, sâmbătă, 10 decembrie, de Federaţia Română de Gimnastică, împreună cu autorităţile locale, la BT Arena din Cluj-Napoca, au fost invitaţi cei mai buni sportivi seniori şi juniori de la gimnastică artistică şi gimnastică aerobică.
Echipa 1: Andreea Preda (CSS 1 Constanţa), Robert Burtanete; Grup: Mădălin Boldea (CSS 1 Constanţa), Vlăduţ Popa, Larisa Suiu, Raisa Alexe, Raluca Bocşer;
Echipa 2: Miruna Valentina Botez (CSS 1 Constanţa), Gabriel Burtanete; trio (juniori): Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa, Alexandru Berbece;
Echipa 3: Ana Maria Bărbosu, Răzvan Marc; perechi (juniori): Mădălin Boldea, Mara Dragomir;
Echipa 4: Sabrina Voinea Maneca (CS Farul-CSM Constanţa), Andrei Muntean; aerobic dance: Antonio Surdu (CSS 1 Constanţa), Leonard Manta (CS Farul), Darius Branda, Sandra Dincă (CS Farul), Daria Mihaiu, Miruna Iordache;
Echipa 5: Amalia Ghigoarţă, Roland Modoianu; trio: Leonard Manta, Daniel Ţavoc (CS Farul), Miruna Iordache;
Echipa 6: Ella Oprea Creţu, Nicholas Ţarcă; perechi: Daria Mihaiu, Darius Branda.
„Fiecare sportiv de la gimnastică artistică va concura la două dintre cele trei aparate stabilite de federaţie (sărituri, bârnă şi sol - în întrecerea feminină, respectiv sol, inele şi sărituri - în competiţia masculină), iar reprezentanţii gimnasticii aerobice în cele patru probe: perechi (juniori şi seniori), trio (juniori şi seniori), grup (juniori), aerobic dance (seniori). Ordinea de intrare în competiţie a echipelor va fi stabilită ulterior, deoarece la gimnastică aerobică sunt sportivi care concurează la două sau trei probe. Notele obţinute vor fi cumulate, iar echipa cu punctajul cel mai mare va fi desemnată câştigătoarea Cupei României”, au transmis reprezentanţii Federaţiei Române de Gimnastică.
XXX
Succes al reprezentanţilor României la Congresul European Gymnastics de la Albufeira (Portugalia).
Anca Mihăilescu Grigoraş a câştigat încă un mandat de preşedinte al Comitetului Tehnic pentru gimnastică artistică feminină, iar Alina Drăgan a fost aleasă preşedinte al Comitetului Tehnic pentru gimnastică aerobică pentru următorii trei ani.
Alexandra Piscupescu este unul dintre cei şase membri ai Comitetului Tehnic al gimnasticii ritmice, iar Cătălin Manu îşi va continua mandatul de preşedinte al Autorităţii de Control.
Foto: Facebook / Federaţia Română de Gimnastică
Larisa Iordache, Cristina Nedelcu şi Marian Drăgulescu, trei dintre cei mai buni gimnaşti ai României şi ai lumii, au stabilit, prin tragere la sorţi, componenţa celor şase echipe mixte participante la prima ediţie a Cupei României.
La competiţia ce va fi organizată, sâmbătă, 10 decembrie, de Federaţia Română de Gimnastică, împreună cu autorităţile locale, la BT Arena din Cluj-Napoca, au fost invitaţi cei mai buni sportivi seniori şi juniori de la gimnastică artistică şi gimnastică aerobică.
Echipa 1: Andreea Preda (CSS 1 Constanţa), Robert Burtanete; Grup: Mădălin Boldea (CSS 1 Constanţa), Vlăduţ Popa, Larisa Suiu, Raisa Alexe, Raluca Bocşer;
Echipa 2: Miruna Valentina Botez (CSS 1 Constanţa), Gabriel Burtanete; trio (juniori): Mădălin Boldea, Vlăduţ Popa, Alexandru Berbece;
Echipa 3: Ana Maria Bărbosu, Răzvan Marc; perechi (juniori): Mădălin Boldea, Mara Dragomir;
Echipa 4: Sabrina Voinea Maneca (CS Farul-CSM Constanţa), Andrei Muntean; aerobic dance: Antonio Surdu (CSS 1 Constanţa), Leonard Manta (CS Farul), Darius Branda, Sandra Dincă (CS Farul), Daria Mihaiu, Miruna Iordache;
Echipa 5: Amalia Ghigoarţă, Roland Modoianu; trio: Leonard Manta, Daniel Ţavoc (CS Farul), Miruna Iordache;
Echipa 6: Ella Oprea Creţu, Nicholas Ţarcă; perechi: Daria Mihaiu, Darius Branda.
„Fiecare sportiv de la gimnastică artistică va concura la două dintre cele trei aparate stabilite de federaţie (sărituri, bârnă şi sol - în întrecerea feminină, respectiv sol, inele şi sărituri - în competiţia masculină), iar reprezentanţii gimnasticii aerobice în cele patru probe: perechi (juniori şi seniori), trio (juniori şi seniori), grup (juniori), aerobic dance (seniori). Ordinea de intrare în competiţie a echipelor va fi stabilită ulterior, deoarece la gimnastică aerobică sunt sportivi care concurează la două sau trei probe. Notele obţinute vor fi cumulate, iar echipa cu punctajul cel mai mare va fi desemnată câştigătoarea Cupei României”, au transmis reprezentanţii Federaţiei Române de Gimnastică.
XXX
Succes al reprezentanţilor României la Congresul European Gymnastics de la Albufeira (Portugalia).
Anca Mihăilescu Grigoraş a câştigat încă un mandat de preşedinte al Comitetului Tehnic pentru gimnastică artistică feminină, iar Alina Drăgan a fost aleasă preşedinte al Comitetului Tehnic pentru gimnastică aerobică pentru următorii trei ani.
Alexandra Piscupescu este unul dintre cei şase membri ai Comitetului Tehnic al gimnasticii ritmice, iar Cătălin Manu îşi va continua mandatul de preşedinte al Autorităţii de Control.
Foto: Facebook / Federaţia Română de Gimnastică
Comentează știrea
Nu există comentarii introduse pentru acest articol!
Articole pe aceeași temă
Vineri, 02 Decembrie 2022
Joi, 01 Decembrie 2022
Marţi, 29 Noiembrie 2022
Vineri, 25 Noiembrie 2022
Miercuri, 23 Noiembrie 2022
Marţi, 22 Noiembrie 2022
Miercuri, 16 Noiembrie 2022
Miercuri, 16 Noiembrie 2022
Miercuri, 09 Noiembrie 2022
Luni, 07 Noiembrie 2022