Simona Halep, în optimi la Roma. Va fi nr. 4 mondial!

279

Jucătoarea de tenis Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului Premier 5 de la Roma, competiție dotată cu premii în valoare totală de 2.120.000 de euro.

Cap de serie nr. 4, constănțeanca a învins-o, ieri, în turul secund, pe Madison Keys (SUA), nr. 47 în clasamentul mondial, scor 5-7, 6-0, 6-1, după o oră și 37 de minute de joc.

În optimi, Simona Halep va juca în compania Carlei Suarez Navarro, (Spania, favorită nr. 13 și locul 14 WTA), care a trecut de Venus Williams, scor 6-4, 6-2.

Pentru accederea în optimi, constănțeanca și-a asigurat 105 puncte WTA și 22.060 de euro.

v v v

Începând de luni, Simona Halep va urca de pe locul 5 pe locul 4 în ierarhia jucătoarelor profesioniste de tenis, numai americanca Serena Williams, chinezoaica Na Li și poloneza Agnieszka Radwanska fiind mai bine clasate ca sportiva română.

Constănțeanca va urca pe locul 4 indiferent de rezultatul pe care îl va înregistra la turneul de la Roma. Această situație a fost posibilă datorită eliminării Petrei Kvitova (Cehia) în turul doi și neparticipării Victoriei Azarenka (Belarus), actuala ocupantă a locului 4 WTA, la competiția de la Foro Italico. Kvitova, cap de serie nr. 5 și locul 6 WTA, a fost învinsă, marți, de Shuai Zhang (China, locul 43 WTA), scor 6-7 (6), 7-5, 3-6.

Locul 4 pe care îl va ocupa Simona Halep de luni reprezintă cea mai bună poziție pentru o jucătoare din România.