Simona Halep, în sferturile de finală ale turneului de la Guangzhou

146

Jucătoarea de tenis Simona Halep (nr. 2 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Guangzhou (China), după ce a învins-o, ieri, în optimi, pe Timea Babos (Ungaria, nr. 76 WTA).

Meciul a fost la discreția sportivei din Constanța, principala favorită la trofeu, care s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-0, după numai o oră și șase minute. În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe Denisa Allertova (Cehia, nr. 74 WTA), acesta fiind primul lor duel direct.

Tot în sferturile turneului din China a acces și Monica Niculescu (nr. 49 WTA, cap de serie nr. 6), s-a impus, ieri, în optimi, cu scorul de 6-3, 6-2, în fața suedezei Rebecca Peterson (nr. 147 WTA), jucătoare venită din calificări.

Deținătoare en-titre a trofeului, Monica Niculescu o va avea drept adversară în faza următoare pe Yanina Wickmayer (Belgia, nr. 56 WTA).