Turul Ciclist al României 2010

Șoferi, trageți pe dreapta, trec "bolizii" pe două roți!

2445

Caravana Turului Ciclist al României 2010 a pornit la drum, iar bulgarul Yovcho Yovcev, de la echipa Cycling Team Friuli (Italia), a câștigat prima etapă, disputată pe traseul Alba Iulia - Aiud - Iernut - Târgu Mureș.
Rutierul sud-dunărean a terminat cei 118 kilometri ai cursei în două ore, 42 de minute și 27 de secunde, fiind secondat de ucraineanul Artur Țvietkov (Athlet Ucraina), care a terminat cursa în același timp cu primul clasat, cei doi fiind despărțiți la fotografia de final. Ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de italianul Fabio Masotti, de la echipa San Marco Concrete, care a trecut linia de sosire după două ore, 43 de minute și 34 de secunde.
Etapa a doua, ce însumează 175 de kilometri, se dispută pe traseul Târgu Mureș - Reghin - Bistrița - Vatra Dornei, tricoul albastru, cuvenit românului cel mai bine clasat, fiind purtat de Lucian Voinea. Ediția de anul acesta se va încheia în data de 12 iunie, la Constanța.