Sportivii de la CS Mangalia, performanțe remarcabile la turnee internaționale

116
Sportivii de la CS Mangalia, performanțe remarcabile la turnee internaționale - sportiviiluptemangalia-1437586259.jpg

În Bulgaria, a avut loc, recent, turneul internațional de lupte "Legendele orașului Ruse", unde au concurat aproximativ 340 de sportivi, reprezentând șapte națiuni, printre care și România.

Sportiva Andreea Ana, de la CS Mangalia, a cucerit aurul la categoria 43 kg, medalia obținută de eleva antrenorului Marian Oancea fiind singura de aur din palmaresul delegației României.

"La competiție, au participat loturile feminin și masculin de juniori 2 ale României. Andreea a adus unicul aur pentru România și s-au mai câștigat alte două medalii - una de argint și una de bronz", a declarat, pentru "Cuget Liber", antrenorul Marian Oancea.

v v v

La sfârșitul săptămânii trecute, la București, a avut loc turneul internațional "Ion Cornianu & Ladislau Simon" dedicat categoriei seniori. La acest concurs, Nicoleta Popa (CS Mangalia) a câștigat bronzul la categoria 53 kg. Sportiva a fost însoțită de Lucian Luca, președintele Asociației Sportive Municipale Callatis mg Mangalia.