Liga a III-a la fotbal

SSC Farul s-a impus în derby-ul cu Axiopolis

357

Sâmbătă, la Techirghiol, SSC Farul s-a impus în derby-ul dobrogean cu Axiopolis Cernavodă, scor 3-1 (0-1), într-o partidă contând pentru etapa a V-a a Ligii a lll-a la fotbal.

Rămasă în 10 oameni, după eliminarea lui Fotescu (min. 38), Axiopolis (antrenor Ionel Melenco) a deschis scorul în min. 40, prin Beșleagă, acesta fiind și scorul pauzei.

În repriza secundă, SSC Farul (antrenor Petre Grigoraș) a restabilit egalitatea în min. 73 - penalty transformat de Al. Grigoraș, iar 12 minute mai târziu, Axiopolis avea să rămână în nouă jucători, Husein primind al doilea cartonaș galben și fiind eliminat. La faza imediat următoare, I. Florea a dus scorul la 2-1, min. 86, scorul final, 3-1, fiind stabilit de Stănescu, în min. 88.

Etapa viitoare, SSC Farul va juca, la Techirghiol, cu Olimpia Râmnicu Sărat, iar Axiopolis Cernavodă va întâlni, pe teren propriu, pe CSM Oltenița.