"Stejăreii" vor înfrunta Polonia în meciul pentru locul cinci, la Europenele U20

157

Naţionala de rugby juniori U20 a României a câştigat, cu scorul de 33-10 (21-0), meciul cu Cehia U20, contând pentru clasarea pe locurile 5-8 ale Campionatului European de la Lisabona. Toate cele cinci eseuri ale „stejăreilor” au fost marcate de jucătorii din linia de trei-sferturi, la una dintre încercări având o contribuţie importantă şi Marian Bodorin, de la CSM Constanţa.

„Stejăreii” au început în forţă meciul de la Lisabona, punând presiune pe apărarea cehilor încă din primele minute de joc. Pe acest fundal, eseurile nu au întârziat să apară, Iulian Melinte, Mihai Graure şi Valentin Niţu culcând balonul în terenul de ţintă advers. Toate cele trei încercări au fost transformate de Conache, astfel că soarta jocului era decisă, 21-0 pentru România.

La reluare, Cehia a pătruns cu mai mult curaj în 22-ul tricolor şi a reuşit să pună primele puncte pe tabelă, după o lovitură de pedeapsă, transformată de Dupuy, 21-3. România a mărit ecartul două minute mai târziu. Talonerul Marian Bodorin, de la CSM Constanţa, a jucat la mână o lovitură de pedeapsă, balonul a circulat rapid pe traseul Hîncu-Conache-Nichitean-Mureşan-Graure, iar ultimul a plonjat în eseu pentru „dubla” personală. Încercare spectaculoasă, transformată de Conache, 26-3.

Până la final, fiecare dintre echipe mai marchează câte un eseu (Niţu, respectiv Dupuy), ambele transformate, 33-10 fiind scorul final.

Duminică, 13 noiembrie, România U20 va înfrunta reprezentativa Poloniei în duelul pentru locurile 5-6.

În cadrul celei de-a şaptea etape a play-out-ului Ligii Naţionale de Rugby, sâmbătă, 12 noiembrie, de la ora 14, pe stadionul „Flacăra” din Năvodari, faţă în faţă se vor afla echipele CS Năvodari şi RC Griviţa-UNEFS Bucureşti.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în etapa inaugurală a campionatului, pe 16 aprilie, tot la Năvodari, când gazdele s-au impus după un meci cu multe puncte, scor 44-37.

Echipa antrenată de Cristian Husea, Cornel Suciu şi Virgil Năstase îşi doreşte un nou succes pentru a se menţine în apropierea liderului, CS Universitatea Cluj. În prezent, CS Năvodari este pe locul al doilea, cu 28 de puncte, iar Griviţa ocupă poziţia a şasea, cu 15 puncte.

Intrarea spectatorilor pe stadionul „Flacăra” la meciul de sâmbătă este gratuită.

Componenţii naţionalei de rugby a României, alături de jucătorii a trei dintre echipele participante la turneul November Tests de la Bucureşti - Chile, Uruguay şi Tonga - au asistat, joi seară, la un concert special de electro-swing la Sala Radio, susţinut de Big Band-ul Radio, dirijat de Simona Strungaru.