Studenții de la "Ovidius", bronz la Universitare

323
Studenții de la

Echipa Universității "Ovidius" din Constanța s-a clasat pe locul trei la Campionatul Național Universitar de rugby în 7, ce a avut loc, zilele trecute, pe stadionul "Arcul de Triumf" din București, după ce a câștigat finala mică, scor 17-7, împotriva Universității Timișoara.

Lotul constănțenilor a fost compus din jucătorii Cristian Munteanu, Andrei Ciubotariu, Mario Arvinte, Sebastian Agapie, Adrian Tală, Adi Părălește, Tiberiu Oțelea, George Burlacu, Andrei Teodor și Codrin Glodeanu.

Competiția a fost câștigată, pentru al doilea an consecutiv, de Universitatea Ecologică București, după o finală cu Universitatea Petroșani, scor 24-12, și va reprezenta România la Campionatul European Universitar de la Milano, în perioada 19-24 iulie.

Campionatul Național Universitar de rugby în 7 a fost organizat de Ministerul Educației Naționale prin Federația Sportului Școlar și Universitar, în colaborare cu Federația Română de Rugby și Universitatea Ecologică.