Tecău și Rojer, debut cu dreptul la Turneul Campionilor

122

Perechea formată din românul Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer, cap de serie numărul 2, a învins, ieri, cuplul Marcin Matkowski/Nenad Zimonjici (Polonia/Serbia, nr. 7), scor de 6-2, 6-4, în primul meci din cadrul Grupei B a Turneului Campionilor de la Londra.

Tenismanul constănțean și partenerul său s-au impus fără probleme într-un meci ce a durat doar o oră și șapte minute.

În setul secund, Tecău a avut nevoie de intervenția fizioterapeutului, după ce s-a ciocnit cu coechipierul său și s-a accidentat la mâna stângă.

Câștigătorii și-au asigurat un cec în valoare totală de 106.000 euro, iar fie-care victorie în grupe este recompensată cu 200 de puncte ATP.

Astăzi, Florin Mergea și indianul Rohan Bopanna vor juca cel de-al doilea meci din Grupa A, împotriva cuplului britanico-australian Jamie Murray/John Peers (cap de serie nr. 4).