90
Tenis: Alexandra Dulgheru s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Florianopolis - dulgheru-1393492378.jpg

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Florianopolis (Brazilia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, miercuri, după ce a trecut de Teliana Pereira, reprezentantă a gazdelor, în două seturi, cu 7-5, 6-2, informează Agerpres. Dulgheru (24 ani, 141 WTA) a obținut victoria în fața unei adversare mai bine clasate (25 ani, 103 WTA) într-o oră și 42 de minute. Alexandra, fostă număr 26 mondial în 4 noiembrie 2011, a venit din calificări și și-a asigurat un cec de 6.175 dolari și 78 de puncte prin acest succes. În sferturi, Dulgheru o va înfrunta pe a treia favorită, Klara Zakopalova (Cehia), care a dispus în optimi cu 6-3, 6-3 de franțuzoaica Alize Lim. Dulgheru și Zakopalova (32 ani, 32 WTA) s-au mai confruntat de două ori, fiecare obținând o victorie: Alexandra a învins în optimi la Bruxelles, în 2011, cu 6-3, 6-2, iar Klara a câștigat cu 7-6 (4), 6-2, tot în 2011, în primul tur la Doha. Tot miercuri, în optimi, Monica Niculescu (N. 5), deținătoarea titlului la Florianopolis, o înfruntă pe Danka Kovinic (Muntenegru), jucătoare venită din calificări. Alexandra Cadanțu (N. 6) s-a calificat marți în sferturi, unde o va întâlni pe kazaha Iaroslava Șvedova.