262
Tenis / Ana Ioana Vârșa a câștigat finala probei de dublu a turneului de juniori Soul Cup de la Istanbul - 1-1670323426.jpg

Tânăra jucătoare română de tenis Ana Ioana Vârșa a câștigat finala probei de dublu din cadrul turneului Soul Cup Istanbul U14 (Turcia), inclus în calendarul Tennis Europe.

Ea a făcut pereche cu Emilia Milash (Rusia), cele două învingându-le, cu scorul de 6-4, 6-3, în ultimul act, pe rusoaicele Polina Berezina şi Ekaterina Duvanova, informează Federaţia Română de Tenis.

Până la finală, câștigătoarele au avut liber în primul tur, fiind principalele favorite, apoi au trecut pe rând de Mihaela Bobeva (Bulgaria)/Kira Chukhinina, scor 6-4, 6-3, de Elfya Ba/Celine Weynen (ambele din Belgia), scor 7-6 (4), 6-1, și de V. Khrushchyk/Vlada Razina, scor 6-1, 4-6, 10-8.

Alte două echipe din România au ajuns în sferturile de finală la dublu: Maria Alexandra Mateaș / Carla Nedeloni (la fete), Rareș Andrei Ionescu / Luca Alexandru Tuica (la băieți).

La simplu, Luca Alexandru Tuica (la băieți) și Carla Nedeloni (la fete) s-au oprit în turul al treilea, tablourile principale având 64 de jucători la start.