97
Tenis / Filip Jianu, meci-maraton cu bosniacul Dzumhur, în challengerul de la Banja Luka - 1-1661433533.jpg

Tenismenul român Filip Cristian Jianu (20 ani, 305 ATP) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului challenger de la Banja Luka (Bosnia-Herţegovina), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 45.730 de euro.

În optimi, românul a fost învins, în trei seturi, scor 7-5, 1-6, 5-7, de bosniacul Damir Dzumhur (30 ani, 226 ATP, cap de serie nr. 3), după o partidă care a durat două ore şi 47 de minute.

Pentru accesul în optimi, Filip Jianu a fost recompensat cu 730 de euro şi 7 puncte ATP.