Tenis / Ghinion la reluare! Irina Bara, eliminată din turneul WTA de la Gdynia

174
Tenis / Ghinion la reluare! Irina Bara, eliminată din turneul WTA de la Gdynia - t-1626960744.jpg

Jucătoarea română de tenis Irina Maria Bara (26 ani, 116 WTA) a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA de la Gdynia (Polonia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 235.238 de dolari.

Cap de serie nr. 10, românca a fost învinsă de Kristina Kucova (Slovacia; 31 ani, 150 WTA), scor 6-3, 5-7, 4-6, într-o partidă disputată, joi, 22 iulie, contând pentru optimile de finală. Partida fusese întreruptă miercuri seara, din cauza întunericului, la scorul de 4-2 în decisiv pentru Irina Bara, care nu a mai reuşit aceeaşi evoluţie bună şi joi. Ea a pierdut patru ghemuri şi meciul, reuşind în cele 16 minute doar patru puncte.

Pentru prezenţa în optimi, Irina Bara a primit un cec de 4.000 de dolari şi 30 de puncte WTA.