Tenis / Halep a învins favorita nr. 4 de la Roma și s-a calificat în optimi

59
Jucătoarea constănțeană de tenis Simona Halep (locul 64 WTA), venită din calificări, a învins-o, ieri, pe Agnieszka Radwanska (Polonia), cap de serie numărul 4, și s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2.369.000 de dolari, informează site-ul oficial.

Halep s-a impus, în turul doi, în meciul cu Radwanska, cu scorul de 6-7(2), 6-1, 6-2, după două ore de joc.

În optimile de finală, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre italiencele Nasstasja Burnett, locul 141 WTA și beneficiară a unui wild-card, Roberta Vinci, a 13-a favorită a competiției și poziția 15 în ierarhia mondială.

Pentru calificarea în optimi de finală la Roma, Halep va primi 155 de puncte WTA și un cec în valoare de 19.597 de euro.