117
Tenis / Irina Bara, semifinalistă în turneul WTA de la Buenos Aires, în proba de dublu - 1-1668754693.jpg

Perechea Irina Bara (România) / Sara Errani (Italia) s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Buenos Aires (Argentina), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 115.000 de dolari.

În sferturi, românca şi partenera sa s-au impus, în două seturi, scor 6-2, 7-5, în faţa franţuzoaicelor Clara Burel şi Leolia Jeanjean, după o partidă care a durat numai o oră şi şase minute.

Graţie accesului în semifinale, cuplul româno-italian şi-a asigurat un cec de 1.500 de dolari şi 57 de puncte WTA la dublu, iar în penultimul act va întâlni învingătoarele din meciul Danka Kovinic (Muntenegru)/Nadia Podoroska (Argentina) - Amina Anşba/Daria Astahova (Rusia).