Tenis / Irina Bara, sfert-finalistă în turneul WTA 250 de la Hamburg, la dublu

361
Tenis / Irina Bara, sfert-finalistă în turneul WTA 250 de la Hamburg, la dublu - untitled-1625643582.jpg

Perechea Irina Bara (România) / Sara Errani (Italia) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 250 de la Hamburg, competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 189.708 euro.

În optimi, jucătoarea română şi partenera sa s-au impus, în două seturi, scor 6-2, 6-2, în faţa cuplului Elixane Lechemia (Franţa) / Ingrid Neel (Olanda, nr. 2), partida durând numai 56 de minute.

Graţie acestui succes, Irina Bara şi Sara Errani şi-au asigurat un cec de 1.854 de euro şi 60 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi le vor înfrunta pe câştigătoarele din meciul Eva Lys / Noma Noha Akugue (Germania) - Mona Barthel (Germania) / Mandy Minella (Luxemburg).

Acceptată pe tabloul principal de simplu, Irina Bara (26 ani, 112 WTA) va juca în primul tur contra cehoaicei Kristyna Pliskova (29 ani, 106 WTA).