192
Tenis / Jaqueline Cristian şi Monica Niculescu, sfert-finaliste în turneul de la Rouen, în proba de dublu - 1-1666159812.jpg

Perechea Jaqueline Cristian / Monica Niculescu (România) s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA 125 de la Rouen (Franţa), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 115.000 de euro.

În optimi, româncele s-au impus, după super tie-break, scor 3-6, 6-4, 10-4, în faţa franţuzoaicelor Elsa Jacquemot şi Leolia Jeanjean, după o partidă care a durat o oră şi 31 de minute.

Graţie accesului în sferturi, Jaqueline Cristian şi Monica Niculescu şi-au asigurat un cec de 1.008 euro şi 29 de puncte WTA la dublu. Următoarele lor adversare sunt Viktorija Golubic (Elveţia) şi Xinyun Han (China, nr. 3).

Jaqueline Cristian este prezentă şi pe tabloul de simplu, urmând să joace, miercuri, 19 octombrie, în primul tur, contra franţuzoaicei Kristina Mladenovic.