Tenis / Marius Copil, sfert-finalist în turneul challenger de la Lugano

154

Tenismenul român Marius Copil (31 ani, 257 ATP) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Lugano (Elveţia), competiţie în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 45.730 de euro.

În optimi, românul l-a învins, în două seturi, scor 6-1, 6-4, pe finlandezul Otto Virtanen (20 ani, 412 ATP), după o partidă care a durat o oră şi cinci minute.

Graţie accesului în sferturi, Marius Copil şi-a asigurat un cec de 1.260 de euro şi 16 puncte ATP. Următorul săi adversar este învingătorul din partida Pierre-Hugues Herbert (Franţa; 31 ani, 134 ATP, cap de serie nr. 4) - Tim van Rijthoven (Ţările de Jos; 24 ani, 179 ATP).